
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q100, AVR® ATtiny |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | AVR |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 16MHz |
| Connectivity: | I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USI |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Number of I/O: | 16 |
| Program Memory Size: | 8KB (4K x 16) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 512 x 8 |
| RAM Size: | 512 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 11x10b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 32-QFN (5x5) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of ATTINY87-15MZ is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SO
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44PLCC
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
CBL FMALE TO MALE 3P SHLD 6.56'
MIC 4P MFE ULOCK 3M 22/4 TPE
MC 5P F/FR 5M