
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PIC® 16F |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Core Processor: | PIC |
| Core Size: | 8-Bit |
| Speed: | 4MHz |
| Connectivity: | I²C, SPI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O: | 22 |
| Program Memory Size: | 7KB (4K x 14) |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 128 x 8 |
| RAM Size: | 192 x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 4V ~ 5.5V |
| Data Converters: | A/D 5x10b |
| Oscillator Type: | External |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PIC16F873T-04E/SO is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SO
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
CAP CER 150PF 100V CCG RADIAL
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
.050 X .050 C.L. FEMALE IDC ASSE
IC CHIP