CY7C09579V-83AXC
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 144TQFP
DataSheet
CY7C09579V-83AXC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:SRAM - Dual Port, Synchronous
Memory Size:1Mb (32K x 36)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:83 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:6 ns
Voltage - Supply:3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)