R1190S025B-E2-FE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6HSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
R1190S025B-E2-FE PDF
Type Description
Series:R1190x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):2.15V @ 700mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):220 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins