ADP3309ARTZ-3.3-R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-5
DataSheet
ADP3309ARTZ-3.3-R7 PDF
Type Description
Series:anyCAP®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):2 mA
PSRR:-
Control Features:Error Flag, Shutdown
Protection Features:Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C (TA)