LP2980IM5X-2.9/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.9V 50MA SOT23-5
DataSheet
LP2980IM5X-2.9/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.22V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):95 µA
Current - Supply (Max):1.2 mA
PSRR:63dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C