PV36X202C01B00
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN SIDE
DataSheet
PV36X202C01B00 PDF
Type Description
Series:PV36
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Side Adjustment
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.394" x 0.197" Face x 0.394" H (10.00mm x 5.00mm x 10.00mm)