BLED20W-040-C0500
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED POWER SUPPLY
Catalog
LED Drivers
DataSheet
BLED20W-040-C0500 PDF
Type Description
Series:BLED-20W
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:24 ~ 40V
Current - Output (Max):500mA
Power (Watts):20 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP64
Operating Temperature:-
Efficiency:85%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:2.72" L x 2.04" W x 1.03" H (69.1mm x 51.8mm x 26.2mm)