HSC1506R8J
Manufacturer
VIGOR # :
913779
Description
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 150W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
HSC1506R8J PDF
Type Description
Series:HS, CGS
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:6.8 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):150W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:-
Coating, Housing Type:Aluminum
Mounting Feature:Flanges
Size / Dimension:3.858" L x 1.870" W (98.00mm x 47.50mm)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)