L100J75RE
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
913780
Description
RES CHAS MNT 75 OHM 5% 100W
Catalog
Resistors-Chassis Mount
DataSheet
L100J75RE PDF
Type Description
Series:270
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance:75 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):100W
Composition:Wirewound
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type:Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:Brackets (not included)
Size / Dimension:0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)