NCR200KR-73-120R
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
Description
RES 120 OHM 2W 10% AXIAL
Catalog
Resistors-Through Hole
DataSheet
NCR200KR-73-120R PDF
Type Description
Series:NCR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Resistance:120 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):2W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Temperature Coefficient:0/ -500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)